Lavanta

Lavanta, Lamiaceae familyasına bağlı değerli bir uçucu yağ bitkisi olup yetiştiriciliği yapılan tıbbi aromatik bitkiler içinde en yaygın olanlarından biridir. Dünyada en yoğun şekilde Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’nın Akdeniz’e komşu olan ülkelerinde yetişmekte olan lavantanın 39 kadar türü bulunmaktadır.

Adaçayı

Lamiaceae familyasına bağlı tıbbi-aromatik bir bitki türüdür. Kuzey ve Güney yarım kürenin tropik ve subtropik bölgelerinde yayılım gösterir. Kökeninin Akdeniz çevresi, özellikle Batı Anadolu ve Yunanistan olarak kabul edilmektedir. 500’den fazla türe sahiptir.

Biberiye

Başta Türkiye olmak üzere özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde 1500-1700 m yüksekliklere kadar doğal olarak yetişmektedir. Yayıldığı ülkeler Türkiye, Portekiz, Yugoslavya, Fransa, İspanya, Tunus, Fas, Cezayir ve İtalya'dır. Bunun yanında, dünyanın birçok ülkesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Neden Yerel Tohum?

Atalık tohumlar gen mirasıdır, bölgenin özelleşmiş yöreye en uygun tohumlarıdır. Bu nedenle korunmalı, kullanılmalı, yaygınlaştırılmalıdır.

Tohum Bağışla

İletişim

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi Denizli yolu üzeri Bağlarbaşı Mevkii Kötekli-Muğla

Bizi Takip Edin!


Facebook

Instagram